Huawei a 5G: Čas rozhodnutia

Očakávajú, že rozhodnutie sa prijme koncom marca alebo začiatkom apríla, kedy sa má zverejniť preskúmanie dodávateľského reťazca britských telekomunikačných sietí s cieľom zabezpečiť ich bezpečnosť a odolnosť.
 
Podľa oddelenia pre digitálnu, kultúru, médiá a šport, ktorá vedie revíziu, ide o oveľa viac ako o úlohu Huawei v ďalšej generácii mobilných sietí 5G. Ale to je jediný problém, o ktorý sa mobilní operátori starajú.

prezenctace
 
Operátori sa obávajú, že tlak politikov, ktorí sa obávajú údajného ohrozenia bezpečnosti, ktorý predstavuje spoločnosť Huawei, spôsobí vážne obmedzenie ich výberu dodávateľov.
 
V rámci informačných briefingov s tromi z hlavných operátorov bola neustála téma – vieme, že musíme udržať Huawei mimo najcitlivejších častí našich sietí, ale všeobecný zákaz by bol katastrofou pri zavádzaní 5G a pre úlohu Spojeného kráľovstva v životne dôležitých technológiách.
 
Ich prípravy na komerčnú prevádzku svojich 5G sietí ku koncu tohto roka sú veľmi pokročilé a všetci plánujú používať veľa zariadení Huawei, a to nie v ich hlavných sieťach, ale na svojich telefónnych staniciach a v súprave, aby ich prepojili centrálny mozog.
 
"Majú dve jedinečné výhody," hovorí jeden technologický šéf. "Majú výrazne viac inžinierov, ktorí pracujú na výskume a vývoji ako iní dodávatelia a sú pripravení inovovať pre konkrétneho zákazníka."
Hlavnými konkurentmi spoločnosti Huawei sú Nokia a Ericsson, ale ďalší telekomunikačný operátor hovorí, že "sú celosvetovo viditeľní ako európski dodávatelia".

smartphone
 
Operátori sa tiež domnievajú, že čínska konkurencia núti európskych súperov, aby si dovolili hrať a povedali, že si plne uvedomujú bezpečnostné problémy okolo Huawei. Počas procesu verejného obstarávania konzultovali s expertmi v národnom cyber-bezpečnostnom centre vlády (NCSC).
 
"Ich rada bola, ak chcete minimalizovať riziko, že by ste nemali mať všetko koniec koncov vo vlastníctve jedného predajcu," vysvetľuje jedna spoločnosť.
 
NCSC tiež odporučil, že niektoré časti siete 5G boli vyššie riziko ako iné – prevádzkovateľ skončil s použitím dodávateľa vrátane spoločnosti Huawei, ale udržal čínsku firmu mimo najcitlivejších oblastí.
 
Ale čo sa stane, ak by Supply Chain Review odporúčala úplné vypnutie firmy z 5G? Prevádzkovatelia poukazujú na to, že keďže siete 5G sú skutočne modernizáciou 4G, kde je zariadenie Huawei všadeprítomné, dôsledky by boli vážne.
 
"Nemôžete robiť 5G bez 4G – veľa ľudí tomu nerozumie," hovorí jeden operátor. "Hovoríte teda o masívnom náhradnom programe a masívnom oneskorení na 5G pre všetkých operátorov, ako aj výrazné zvýšenie nákladov.