Kríza novej eurozóny

Vedúci poradca nemeckej vlády sa obáva ďalšej európskej finančnej krízy, ktorá by sa mohla variť.
 
Nemecká vláda očakáva v tomto roku expanziu len o 0,5%, čo je o 1,8% menej ako pred niekoľkými mesiacmi, pretože výrobné boje s množstvom výziev.
 
Krajina sa snaží zostať mimo recesie a vyrovnať sa s vyšším vládnym dlhom a bankovou krízou, o ktorej si myslí, že by ju Feld mohol nechať zraniteľným.
 
brexit

„Potenciálna nákaza“
Plány výdavkov a daňových výdavkov talianskej vlády tam znamenajú, že jeho deficit a dlh sú búrlivé a že budú porušovať pravidlá stanovené Európskou komisiou, čo ešte viac podkopáva finančnú dôveryhodnosť krajiny.
 
Euroskeptická vláda má viac ako 2 bilióny libier dlhov. Obavy z týchto opatrení by mohli priniesť ďalší tlak na finančný systém.
 
Bankový systém v Taliansku nie je tak bezpečný, ako by sme mohli dúfať. Existuje potenciál pre nákazu, najmä od talianskeho bankového systému k iným bankovým systémom.
 
"A na prvom mieste od talianskej vlády do celého bankového systému."
 
Dospel k záveru, že „to môže vyzerať ako nová kríza v eurách“.
 
Sedem talianskych veriteľov už v posledných troch rokoch vyžadovalo záchranu.
 
Pomalší dopyt Číny
Dr Feld tiež ostáva opatrný voči rizikám pre svoje vlastné hospodárstvo.
 
V druhej polovici minulého roka sa prísnejšie emisné štandardy dostali do predaja automobilového priemyslu s nižšou úrovňou výroby. Sucho spôsobilo vážne narušenie prepravy tovaru po Rýne.
 
Tieto prekážky boli dočasné. Ale výroba – ktorá predstavuje približne pätinu alebo ročný príjem Nemecka – je naďalej zaťažovaná pomalším dopytom z Číny a narušením spôsobeným americko-čínskou obchodnou vojnou.

union
 
Okrem týchto výziev čelí Nemecko dlhodobejšej výzve – ako udržať krok s balíkom tvárou v tvár intenzívnej celosvetovej konkurencii.
 
Vláda sa snaží podporovať priemysel.
 
Profesor Feld však nemá pocit, že by účinne vybavil Nemecko pre digitálny vek – a hovorí, že existujú aj iné spôsoby, ako zvýšiť konkurencieschopnosť krajiny, ako napríklad zníženie daní.